Wady i zalety poliuretanów

Poliuretan i jego pochodne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Dzięki swoim właściwościom fizycznym zdobyły bardzo duże grono odbiorców na całym świecie. Wykorzystywany jest w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Począwszy od elektroniki, poprzez odzież i obuwie aż po budownictwo poliuretan otacza nas ze wszystkich stron.


Wykorzystywana w budownictwie pianka poliuretanowa doskonale izoluje nasz dom i zabezpiecza przed utratą ciepła. Jest niepalna lub szybko gasnąca (zależnie od rodzaju pianki) oraz nie traci swoich właściwości pomimo upływu lat. Nie lubią jej także gryzonie oraz owady, dzięki czemu nie będą się w niej gnieździć myszy, oraz inne szkodniki. Wadą pianki poliuretanowej jest fakt, że w trakcie pożaru wydziela szkodliwe substancje.

Poliuretan doskonale sprawdza się także w obuwnictwie. Bardzo miękki oraz sprężysty poliuretan cechuje się dużą wytrzymałością na ścieranie, przez co często wykorzystywany jest przez producentów butów jako materiał na podeszwy. Dzięki niemu buty są bardzo lekkie i jednocześnie wytrzymałe. Poliuretan jest stosunkowo tanim materiałem, więc nie dziwi nikogo, jak wielu producentów wykorzystuje go w swoich produktach.

Bardzo często piankę poliuretanową możemy spotkać np. w lodówkach i chłodziarkach jako izolator termiczny zabezpieczający przed nagrzaniem lub utratą ciepła przez lodówki. Tego typu zabezpieczenia doskonale zmniejszają rachunki za urządzenia, w których taka izolacja została zastosowana.

Poliuretan nie pokazał nam jeszcze swoich wszystkich możliwości. Jego zastosowanie ogranicza jedynie nasza wyobraźnia. Jak widać, to tworzywo świetnie spisuje się w przeróżnych dziedzinach i pozwala na oszczędności przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości produktów. A przecież wszystkim nam zależy na rozwoju i oszczędnościach bez utraty jakości oferowanych produktów oraz usług. Poliuretan jest materiałem przyszłości i zapewne niedługo poznamy nowe zastosowania dla tego tworzywa.

Zobacz także

Poliuretan i elektronika

Poliuretan w zastosowaniu sportowym

Poliuretan w budownictwie

Wały poliuretanowe

Kontakt

Telefon
802 154 789

E-mail
kontakt@800lat.p

Adres

ul. Krucza 50, Warszawa

O firmie

Na stronie znajdziesz ciekawostki o biznesie pralniczym i poliuretanowym. Przekażemy Ci również wskazówki  dotyczące rozwoju biznesu fryzjerskiego oraz informacje na temat biznesu związanego z usługami solaryjnymi. Zapraszamy!